Parafia Ducha Świętego w Chronowie

     
 PARAFIA
STRONA GŁÓWNA
historia
stary Kościół
nowy Kościół
cmentarz
Duszpasterz
Chronów i okolice

Ogłoszenia

kontakt
mapa serwisu

Cmentarz

W Chronowie, w ciągu prawie 700 lat istnienia parafii powstały trzy cmentarze parafialne i czwarty tak zwany :choleryczny".

1. Najstarszy cmentarz znajdował się na placu przykościelnym. Tu spoczywają z pewnością prochy fundatorów kościoła i naszych przodków. Dziś jedynym śladem tego grzebania ciał wokół kościoła są dwie kapliczki. W 1878 roku Andrzej Kozicki ufundował w ogrodzeniu kościoła kapliczkę. W jej podziemiu jest grobowiec jego rodziny. Na przeciw prezbiterium (ołtarza głównego) na zewnątrz kościoła wybudowano kapliczkę, tzw. "Ogrojec". Czas jej powstania jest nieznany. W kapliczce jest ołtarzyk z dwoma epitafiami rodziny Jastrzębskich, kolatorów kościoła. Prawdopodobnie ich ciała spoczywają pod posadzką kapliczki, ponieważ nie ma ich grobów na cmentarzu parafialnym.

2. Drugi cmentarz był położony na równinie pod kościołem, nad potokiem Borowianka. Według przekazów historycznych istniał od 1680 roku do 1846 roku. Z powodu zalewania cmentarza w czasach powodzi, został przeniesiony. Dziś jest to tylko łąka z drewnianym krzyżem po środku.

3. Trzeci cmentarz, istniejący do dziś, założono około 1846 roku, położony jest na stoku góry nad kościołem. W latach 1997-1999 wielkim nakładem kosztów i pracy został całkowicie przebudowany i powiększony. Zbudowano nowe, bardzo solidne ogrodzenie, wewnętrzne alejki, przestronne wejścia na cmentarz i budynek śmietnika. Obecnie cmentarz parafialny jest prawdziwą, zadbaną nekropolią słynną na całą okolicę i dumą parafian.

4. W XIX wieku istniał jeszcze tzw. "cmentarz choleryczny". Grzebano tam ludzi zmarłych na liczne zarazy grasujące również w Chronowie w XIX w. Miejsce to nie ma dziś charakteru cmentarza. Pozostaje tylko w pamięci parafian.

Opracował: Ks. Proboszcz Jan MaliszMiejsce po drugim cmentarzu

 

cofnij

HISTORIA | STARY KOŚCIÓŁ | NOWY KOŚCIÓŁ | CMENTARZ | CHRONÓW I OKOLICE | KONTAKT | MAPA
 

            Copyright © Parafia Ducha Świętego w Chronowie • Hosting: Kylos • Webmaster: Katolicki.net